Egészség · 2023.12.08.

Szívroham megelőzés – avagy hogyan kerüljük el a szívrohamot?

A szívinfarktus egy olyan betegség, amelyért hosszú évekig dolgozunk. Azonban soha nem késő tenni valamit annak érdekében, hogy csökkentsük a betegség kialakulásának kockázatát. A szívroham megelőzése nem a gyógyszeres kezelésről, hanem mindenekelőtt az egészséges életmódról szól.

A szívroham megelőzése – változtass az étkezési szokásaidon!

A mozgáshiány, a helytelen táplálkozás és más egészségtelen szokások az évek során meghozhatják a maguk következményeit. Bármely életkorban, néhány változtatással az élet minden évtizedében megőrizhetjük szívünk egészségét. Bármilyen korban is élünk, érdemes gondoskodni a megfelelő, szívbarát táplálkozásról. Válasszon olyan ételeket, amelyekben kevés a telített zsír, a transzzsír és a nátrium. A szívbarát étrend részeként tanácsos sok gyümölcsöt és zöldséget, rostban gazdag teljes kiőrlésű gabonaféléket, nagy mennyiségű halat, dióféléket és magvakat fogyasztani. A cukorral édesített italok és a vörös húsok fogyasztását is korlátozni kell. Kimutatták, hogy minél közelebb áll az étrend a mediterrán diétához, annál kisebb a szív- és érrendszeri események kockázata és az összes okból bekövetkező halálozás kockázata.

Aktivitás és szívroham megelőzése

A fizikai aktivitás alapvető fontosságú a szívroham megelőzésében. A szakértők hetente 150 perc közepes intenzitású aerob fizikai aktivitást (pl. élénk gyaloglás) vagy 75 perc nagy intenzitású aerob fizikai aktivitást, vagy a kettő kombinációját javasolják hetente. Ezenkívül a lábak, a csípő, a hát, a has, a karok és a mellkas izmait erősítő gyakorlatok javasoltak. A gyermekeknek naponta legalább 60 perc testmozgást kellene végezniük. Húszéves korban sokkal könnyebb aktívnak lenni, mint kicsit idősebb korban. A testet azonban már fiatal korban hozzá kell szoktatni a testmozgáshoz. Az aerob testmozgásra fordított idő fokozatos növelése további előnyökkel jár. A testmozgásoknak legalább 10 percig kellene tartaniuk. A fizikai aktivitás fenntartása legalább heti négyszer, de lehetőleg minden nap ajánlott.

A dohányzás és a stressz a szívroham megelőzésében

Az egészséges szív fenntartása és a szívroham elkerülése érdekében kerülni kell a dohányzást, mind az aktív, mind a passzív dohányzást. Már a cigarettafüst belélegzése is komoly egészségügyi kockázatot jelent. Amerikai kardiológusok jelentése szerint a dohányosoknál akár 30 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakul ki szívbetegség vagy tüdőrák. A szívroham elkerülése érdekében meg kell tanulni a stressz megszelídítését is. A hosszan tartó stressz a szívritmus és a vérnyomás emelkedését okozza. A stresszel való megbirkózási technikák elsajátítása nemcsak a szervezetnek, hanem az életminőségnek is jót tesz.

A szívroham megelőzéséhez az étrendre és a testmozgásra való odafigyelés mellett hozzátartozik a testsúly ellenőrzése, a vércukorszint és a vérnyomás rendszeres ellenőrzése, valamint a megelőző vizsgálatok elvégzése. Ahogy öregszik, a szívbetegségek kockázata nő, és az anyagcsere lelassul. A vérnyomás, a koleszterinszint és más, a szívvel kapcsolatos élettani paraméterek hajlamosak emelkedni. A szervezetnek az életkor előrehaladtával kevesebb kalóriára van szüksége. A túlsúly a szívet nehezebbé teszi, és növeli a szívbetegségek, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a magas koleszterinszint kockázatát. A szívinfarktus kockázati tényezői, amelyekre az ember nem tud befolyással lenni, férfiaknál a 45 év feletti életkor, nőknél az 55 év feletti életkor, a genetikai terhelés, a már meglévő ischaemiás szívbetegség vagy a köszvény.

Ezért fontos, hogy a szervezetünkre odafigyeljünk, és ne kerüljük el az orvoslátogatást azon az elven, hogy a megelőzés olcsóbb, mint a gyógyítás.

Készült a nowafarmacja.pl cikke nyomán