Mozgás · 2023.01.21.

Mi az a taurin és hogyan segít?

A taurin legnépszerű azok körében, akik intenzíven sportolnak. Ismert az antikatabolikus és anabolikus tulajdonságairól. Fogyasztása azonban nem csak a hivatásos sportolók számára járhat pozitív hatással. Mi az a taurin, honnan származik és milyen hatással van az emberi szervezetre?

Mi a taurin?

A taurin vagy 2-aminoetanszulfonsav egy biogén aminosav. Gyakran kéntartalmú aminosavként említik, mivel két kéntartalmú aminosavból, metioninból és ciszteinből áll. A taurin a testünk sejtjeiben is megtalálható. Az emberi szervezetben lévő tartalma megközelítőleg az emberi testtömeg 0,1%-ának felel meg. A legmagasabb koncentrációban az izomban, a szívben és az agyban van jelen. Kisebb koncentrációban taurin található a májban, a tüdőben, a vékonybélben, a mellékvesékben, a retinában és a vérben. Az emberi szervezet képes taurint szintetizálni, de általában a vegyület endogén termelése nem fedezi a napi szükségletet. Ezért szükséges táplálékkal bevinni. A taurin nem fehérje aminosav, mivel kémiai szerkezetéből adódóan nem képes peptidkötéseket képezni.

Honnan ered a taurin?

A taurint először 1827-ben izolálták szarvasmarha epéből. Maga a taurin elnevezés is innen ered, pontosabban a bika fajnevéből származik. A taurin gyakorlati használata azonban csak jóval későbbi időkre, az 1970-es évekre tehető. Ennek az aminosavnak gazdag forrásai a fehér halak, osztriga, kagyló, tehén- és kecsketej, tejsavó, pulyka, marhahús, sült sonka, tonhal, baromfi, csicseriborsó, lencse és tengeri moszat. A taurin népszerű összetevője az energiaitaloknak, számos sporttáplálék-kiegészítő összetevője. Fontos tudni, hogy az élelmiszerek taurintartalma hőkezelés után csökken.

A taurin tulajdonságai

A taurin számos pozitív hatással rendelkezik az emberi szervezet számára. Ez az aminosav a sportolók körében a legnépszerűbb. Ez annak köszönhető, hogy védőhatást fejt ki az izomkatabolizmussal szemben, fokozza az anabolikus folyamatokat (ami az izomtömeg növekedését eredményezi), és támogatja az izomregenerációt intenzív edzés után. A taurin fogyasztása szintén hozzájárul a megnövekedett energiaszinthez, ezért is van gyakran jelen az energiaitalokban. A taurin pozitív hatással van a zsíranyagcserére, és támogatja a zsírszövet gyorsabb fogyását. A szívizomra gyakorolt hatása sem lényegtelen. Javítja annak működését és növeli a szívizom összehúzódásának erejét. Ezenkívül csökkenti a vérnyomást, támogatja a látásfunkciókat, illetve májvédő tulajdonságokkal rendelkezik. Serkenti a hasnyálmirigy inzulintermelését, és megakadályozza a cukorbetegség kialakulását. A taurin fontos funkciója az elektrolitkoncentráció szabályozása is.

A taurin hatásai

A taurin hatása az emberi szervezetre kétirányú. Egyaránt rendelkezik antikatabolikus és anabolikus hatásokkal. A taurin antikatabolikus hatása a nitrogén tárolásán és szállításán keresztül érvényesül. Ezek a folyamatok nagy jelentőséggel bírnak az edzés után sérült izomszövetek helyreállításában. A szállított nitrogén lehetővé teszi a struktúrák újjáépítését anélkül, hogy az izomfehérjékből származó aminosavakat kellene felhasználni. A taurin a kreatin szállításában is részt vesz. Ez egy olyan fehérje, amely antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, gyorsítja az izomregenerációt és növeli a fehérjeszintézist.

A taurin anabolikus hatása a hasnyálmirigy inzulintermelésre való serkentésén alapul, ami egy természetes anabolikus hormon.

A taurin adagolása

Ha taurint tartalmazó étrend-kiegészítőket szedünk, mindig olvassuk el a termék betegtájékoztatóját! Ennek az aminosavnak az ajánlott napi adagja 500 és 2000 mg között van. A maximális napi adag 3000 mg. A taurint tartalmazó étrend-kiegészítőket ajánlott étkezések között bevenni.

Lehetséges mellékhatások

A taurin viszonylag biztonságosan szedhető, nagy dózisban sem okoz veszélyes mellékhatásokat. Ez annak köszönhető, hogy az anyagot az emberi szervezet jól tolerálja, és ha túl nagy dózisokat veszünk be, a felesleg a vizelettel távozik. Mindazonáltal, mint minden étrend-kiegészítő esetében, a gyártó ajánlásait kell követni a használatra vonatkozóan. Bár túlzott mennyiségben fogyasztva nem okoz súlyos egészségügyi problémákat, kellemetlen gyomor-bélrendszeri panaszokat okozhat hasi fájdalom, hányás, hasmenés és ennek következtében kiszáradás formájában. Ne feledjük azonban, hogy a taurint nem szabad terhes vagy szoptató nőknek, az élelmiszerfehérjékre allergiásoknak, a bipoláris zavarban szenvedőknek és a pszichotróp gyógyszereket szedőknek használniuk.

Készült a nowafarmacja.pl cikke nyomán

Jóváhagyott tartalom