Táplálkozás · 2023.01.21.

Mi serkenti a gyermekek étvágyát?

Egyes gyerekek nagyon rosszul esznek. Általában, amíg ez nem veszélyezteti a gyermek súlyát vagy egészségét, nem szabad kényszeríteni a gyermekeket az evésre. Néha az is elég, ha néhány szabályt alkalmazunk, hogy normalizáljuk étkezési szokásaikat. Tekintsük át, hogy a gyermekek táplálkozásának mely aspektusain érdemes dolgozni, hogy visszanyerjék étvágyukat.

Néha a gyerekek nagyon kényesek tudnak lenni, ha ételről van szó, és nagyon keményen próbálnak nem enni abból, ami nem ízlik nekik. Ugyanakkor azonban nagyon fontos számunkra, hogy az étrendjük biztosítsa számukra az összes olyan tápanyagot, amelyre a szervezetüknek szüksége van a növekedéshez és a fejlődéshez. Hogyan biztosítsuk tehát gyermekeink számára a tápláló menüt, különösen akkor, ha a gyerekek étvágytalanok, és folyamatosan ellenállnak a falatoknak? Íme néhány fontos szabály…

Soha ne hagyjuk ki a gyermek reggelijét. Ez egy nagyon fontos étkezés nemcsak a felnőttek, hanem a gyermekek számára is. A reggeli meghatározza a nap hátralévő részének alaphangját. Egy jó és egészséges, tápláló, laktató reggeli elfogyasztása közvetve serkenti az anyagcserét, és így segít növelni gyermekünk étvágyát.

Gondoskodjunk az étkezések rendszerességéről és gyakoriságáról a gyermek étrendjében. A gyerekeknek sok energiára van szükségük a nap folyamán a játékhoz és a tanuláshoz. Ha a gyermek nem akar enni, vagy nem érzi magát éhesnek, amikor eljön az étkezés ideje, ahelyett, hogy több óránként túl nagy adagokat adnánk neki, adjunk kis adagokat körülbelül kétóránként. Így a gyermek étvágya idővel nőni fog. A főétkezések között adhatunk kisebb harapnivalókat, például gyümölcsöt, joghurtot vagy dióféléket. Érdekes módon a pisztácia például étvágyserkentő hatású lehet, mivel olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek serkentik a gyomornedvek kiválasztását.

Állítsunk be rendszeres étkezési időket, és tartsuk be azokat. Naponta 3 főétkezést és legfeljebb 3 uzsonnát érdemes biztosítani, lehetőleg meghatározott időpontokban. Kerüljük, hogy a főétkezésekhez túl közel adjuk az uzsonnát – ez növeli a gyermek étvágyát a főétkezések idején.

Biztosítsuk a gyermek folyadékpótlását. Győződjünk meg róla, hogy gyermeke egy pohár vízzel kezdi a napot, és arra is érdemes ösztönözni, hogy étkezés előtt 30-60 perccel igyon vizet. A víz segíthet az étvágy javításában azáltal, hogy serkenti az emésztőnedvek kiválasztását.

Bátorítsuk a gyermeket a mozgásra. A fizikai aktivitás segíthet az étvágy növelésében. A gyerekeknek sok energiára van szükségük játék közben, és utána is energiára van szükségük – hogy pótolják a mozgás közben elvesztett energiát.

Használjon olyan gyógynövényeket és fűszereket, amelyek növelik az étvágyat és javítják az emésztési folyamatokat. Például a gyömbér, a menta, a kakukkfű, a fahéj, a koriander és az édeskömény (levelek és magvak) olyan fűszerek és gyógynövények, amelyek segítenek az étvágy serkentésében. Csempészd be őket az ételekbe, turmixokba és gyümölcslevekbe – különösen akkor, ha a gyermek nem rajong az ilyen típusú, a tányéron látható kiegészítőkért.

Otthoni módszerek a gyermekek étvágya javítására

Méhpempő

A méhpempő segítheti gyermeke étvágyát. Nemcsak erősítő és egészségmegőrző hatása van, hanem tápláló is – olyan vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz, amelyekre a gyermekeknek szükségük van. A méhpempőt azonban a gyermek életkorának és súlyának megfelelően kell adagolni – ezt érdemes megbeszélni a kezelő gyermekorvossal. A tiszta méz adása is kipróbálható a gyermek étvágyának serkentésére – a méz és a benne lévő enzimek serkentik a gyomornedv kiválasztását, és így segítik az étvágyat.

Cickafark

Ezt az étvágyjavító hatású teát kis mennyiségben, naponta 2-3 alkalommal érdemes adni. Azonban tanácsos orvoshoz fordulni, mielőtt a gyermekeknek adjuk. A cickafarknak, mint minden gyógynövénynek, lehetnek mellékhatásai, amelyek általában a véralvadással kapcsolatosak. Gyermekek esetében ez általában semmilyen szempontból nem veszélyes, a véralvadásgátlót és hasonlókat szedőknek viszont óvatosabbnak kell lenniük.

Sárgarépalé

A sárgarépa, amely nagyszerű A-vitaminforrás, nagyon jótékony hatással van a gyermekek fejlődésére. A sárgarépalé javítja az étvágyat, illetve tápláló a szervezetük számára is.

Szőlőmag por

A szőlő kalóriadús, ízletes és tápanyagokban gazdag gyümölcs. A szőlőmagok ugyanolyan táplálóak, mint a gyümölcsök. Ha például turmixot vagy desszertet készítünk gyerekeknek, használhatunk porított (őrölt) szőlőmagot vagy szőlőt. Ez növeli a gyerekek étvágyát, mivel a magokban lévő vegyületek serkentik az emésztési folyamatot. Az őrölt koriandermag, az édesköménymag vagy a kardamom hasonló hatást fejt ki, bár ezek aromája sokkal intenzívebb, így nehezebb lehet elfogadtatni őket.

Vitaminok egy rossz evő számára

Ha úgy érezzük, hogy gyermekünk nem eszik eleget, és gyanítjukj, hogy emiatt vitaminhiányban szenved, próbáljon meg vitaminokkal dúsított termékeket adni neki. Például, ha rosszul eszik, a hagyományos zabpehely helyett választhatja az instant zabpelyhet (amit tejre/vízre kell önteni és összekeverni), amely már hozzáadott vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Hasonlóképpen megoldást jelentenek az olyan termékek, mint a joghurtok, a zöldségitalok, a gyermekeknek szánt diós szeletek, gyermeklevek stb.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy egy üveg gyümölcslé helyettesítheti a gyermek étrendjében a teljes étkezést, de mivel egy rossz evővel van dolgunk, jobb, ha egy vitaminnal dúsított gyümölcslevet választunk uzsonnára, mintha egyáltalán nem választunk semmit.

Étvágyserkentők gyermekek számára

Az alultáplált gyermek természetes gyógymódjai mellett a gyógyszertárban kapható készítményeket is használhatunk az étvágy és az emésztési folyamatok serkentésére. Ha az otthoni próbálkozások nem vezetnek eredményre, érdemes emlékezni erre a megoldásra.

Gyermekünk jó egészségének és jólétének kulcsa, hogy az étrendje megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmazzon. Ha kétségei vannak gyermeke menüjét illetően, mindig érdemes megbeszélni a gyermekorvossal és/vagy a dietetikussal. Bizonyos esetekben szükség lehet bizonyos étrendi összetevőkkel való kiegészítésre.

Készült a nowafarmacja.pl cikke nyomán

Jóváhagyott tartalom