Táplálkozás · 2023.01.20.

Miért együnk sárgarépát rendszeresen?

A sárgarépa (daucus carota) az Apiaceae család népszerű gyökérzöldsége, amely hihetetlenül sokoldalúan felhasználható. Fogyasztjuk nyersen rágcsálnivalóként vagy salátákban, főzve levesekhez és köretekhez vagy édes süteményekhez adva. Bár a legtöbbünknek a sárgarépa élénk narancssárga színe jut eszébe, a sárgarépa eredetileg halványabb sárga és lila színű lehetett.

A sárgarépa az egyik legismertebb konyhakerti zöldségünk, egész évben megvásárolható a zöldségpiacokon és a boltokban, mégsem fogyasztjuk rendszeresen. A tudatos sárgarépa fogyasztás főként a gyermektáplálkozásra vonatkozik; felnőtt korban már kevesebb figyelmet szentelünk ennek a vitaminokban gazdag zöldségnek.

A növény leggyakrabban fogyasztott része a gyökér, bár a szár és a levelek is ehetők, ezeket a világ egyes részein fűszernövényként vagy salátalevélként használják. A nyugati étrendben a sárgarépa fontos karotin-forrás, így értékes forrása az A-vitamin szükségletünknek.

Gazdag étrendi karotinoid forrás

Ahogy az angol nevéből (carrot) is láthatjuk, a sárgarépa gazdag növényi vegyületekben, az úgynevezett karotinoidokban; ezek a vegyületek a gyökérben halmozódnak fel, abban a részben, amelyet a legszívesebben fogyasztunk. A sárgarépában található karotinok mintegy 80 százaléka egy béta-karotin nevű típus, amelyet gyakran neveznek pro-A-vitaminnak, mivel bélrendszerünkben A-vitaminná alakítjuk át. Ezek a karotinoidok többségükben a gyökér húsában vagy külső részében találhatók. A karotinoidok fontos szerepet játszanak a szem egészségének megőrzésében – a régi mese, miszerint a sárgarépa fogyasztása segít a sötétben való látásban, nem kevés igazságot tartalmaz.

A karotinoidok emellett hozzájárulnak a jól működő immunrendszer fenntartásához, fontosak a bőrünk és az egészséges öregedés szempontjából, illetve támogatják a nyálkahártyánkat olyan fontos területeken, mint a légzőrendszer. Érdekes módon, ha a sárgarépát sütéssel, pirítással, grillezéssel vagy mikrohullámú sütéssel főzzük, javíthatjuk, vagy legalábbis megőrizhetjük karotinoidtartalmát. Pürésítve és egy kis zsírral vagy olajjal fogyasztva még inkább növelhetjük a pro-vitamin tartalmának felszívódását.

A sárgarépa vitamin tartalma és az immunrendszer

Az utóbbi években, sőt évtizedekben rengeteg kutatás foglalkozott azzal, a különböző vitaminok milyen mértékben képesen segíteni az immunrendszer működését. A C-vitamin jótékony hatását mindenki ismeri, de gyakran megfeledkezünk róla, hogy az emberi test természetes védekezőrendszerének működéséhez más vitaminok is szükségesek.

Többet között az A-vitamin is hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez. A tudomány mai ismeretei szerint ez a csecsemőmirigy fokozott működésének köszönhető, amit a sárgarépa antioxidáns tartalma tesz lehetővé. A megfelelő mennyiségben fogyasztott karotin hozzájárul a fehérvértestek szaporodásához, valamint növeli a T-sejtek számát.

A vizsgálatok arra is rámutatnak, hogy a természetes módon bevitt béta-karotin sokkal hatékonyabb és jobb élettani hatásokkal rendelkezik, mint a szintetikus módon fogyasztott béta-karotin.

Támogathatja a koleszterinszint egyensúlyát és a szív egészségét

A sárgarépa rost-, valamint C-vitaminforrás, amelyek hozzájárulnak szívvédő tulajdonságaihoz. Úgy tűnik, a sárgarépa segít módosítani a koleszterin felszívódását is, és ennek következtében javíthatja a koleszterin egyensúlyát. E bizonyítékok nagy része azonban állatkísérletekből származik, és több humán kísérletre van szükség, mielőtt a szívre gyakorolt jótékony hatás megerősíthető lenne.

A Foods folyóiratban megjelent cikk arról számolt be, hogy a sárgarépában található fenolos vegyületek csökkenthetik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Ezek a vegyületek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek segítenek a normál vércukor- és koleszterinszint fenntartásában is.

A sárgarépa segít a vérnyomás szabályozásában

A sárgarépában lévő kálium kulcsszerepet játszik a vérnyomás szabályozásában. Ez az ásványi anyag kiegyensúlyozza a nátriumszintet, és segít a felesleges nátriumot és folyadékot kisöpörni a szervezetből, ami tehermentesíti a szívet. Emiatt a sárgarépa akkor is jó választás, ha a túl sok sós étel elfogyasztása után valami egészségesre vágyunk.

A Journal of the American Heart Association nevű folyóiratban közzétett 2020-as metaanalízis kutatásai szerint a sárgarépa – néhány más gyümölcs és zöldség mellett – a legnagyobb előnyökkel jár a szív- és érrendszeri egészségre nézve.

Segíthet a fogyási célok elérésében

A sárgarépa alacsony kalóriatartalmú és jó rostforrás, a kutatások szerint a zöldségek, például a sárgarépa beiktatása az étrendbe segít növelni a teltségérzetet és a jóllakottság érzését. Viszont egyes fogyókúrák esetében, például a nagyon alacsony szénhidráttartalmú diéták során inkább kerüljük a sárgarépát, mivel az egyszerű szénhidrátok tekintetében jelentős mennyiséggel rendelkezik. Ez a megközelítés figyelmen kívül hagyja a sárgarépa egyéb egészségügyi előnyeit és azt a tényt, hogy egészben fogyasztva a sárgarépa szerkezete, rost- és magas víztartalma segít visszafogni az étvágyat. Természetes édessége az étrendben lévő egyéb cukrok csökkentésében is hasznos lehet.

Csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát

A védő hatású növényi vegyületek azt jelentik, hogy a sárgarépát összefüggésbe hozták a rák kockázatának csökkenésével, bár az ezt alátámasztó bizonyítékok nem meggyőzőek. A csökkent kockázat annak köszönhető, hogy a sárgarépát olyan emberek fogyasztják, akik nagyobb valószínűséggel fogyasztanak egészséges, sokféle zöldségben gazdag étrendet.

A sárgarépában található antioxidánsok számos rákos megbetegedés, köztük a tüdő-, a vastagbél-, a prosztata- és a leukémia kockázatának csökkenésével kapcsolatba hozhatók. A béta-karotin nevű karotinoid antioxidánsról kiderült, hogy a rákos megbetegedések, köztük a vastagbélrák alacsony arányával hozható összefüggésbe. A sárgarépa egy másik karotinoidot, a likopint is tartalmazza. A likopin képes felvenni a harcot a rák ellen, – például a gyomor-, prosztata-, tüdő- és mellrák ellen –, és egy 2022-es tanulmány szerint az érrendszer egészségével és a szív- és érrendszeri rendellenességek megelőzésével is összefüggésbe hozható.

A sárgarépa és az A-vitamin

A sárgarépa legfőbb és legismertebb tápanyagaként a béta-karotint szoktuk emlegetni, amely az egyik legismertebb és leghatékonyabb antioxidáns, így hozzájárul a kártékony szabad gyökök szaporodásához.

A béta-karotin az A-vitamin elővitaminja, azaz az emberi szervezet béta-karotinból állítja elő az A-vitamint. Egy egységnyi A-vitamin előállításához hat egységnyi béta-karotinra van szükség. Az A-vitamin kiváló szolgálatot tesz a szem és a nyálkahártya egészségének megőrzésében. Tudni kell azonban, hogy zsírban oldódó vitaminról van szó, ami a szervezetből csak lassabban képes kiürülni. Ez azt jelenti, hogy extrém bevitel esetén túladagolható. A természetes táplálkozás során bevitt A-vitamin mennyiség csak nagyon ritka esetben érheti el azt a szintet, amikor már vitamin mérgezésről beszélhetünk.

Az A-vitamin hiány

Amennyiben súlyos A-vitamin hiány lép fel, jellemzően farkasvakság jelentkezik. Farkasvakságnak a szürkületi vakságot nevezzük, amikor a szem rosszul alkalmazkodik a megváltozott fényviszonyokhoz. Az ideghártya fény- és színérzékelő receptorai számára az A-vitamin létfontosságú; ha nem áll rendelkezésre, szürkületi vakság alakulhat ki.

A gyermekkori vakság leggyakoribb kiváltó oka az elégtelen A-vitamin fogyasztás, noha napi egyetlen sárgarépa elfogyasztása megbízhatóan megoldaná ezt a problémát. Az A-vitamin hiányból adódó vakság elsősorban a szegényebb fejlődő országokban jellemző.

Mindenki számára biztonságos a sárgarépa?

Az emberek többsége számára a sárgarépa a kiegyensúlyozott, egészséges étrend részeként általában biztonságosnak tekinthető, kivéve, ha allergiásak vagyunk rá. A sárgarépára való allergia Európa egyes részein valószínűbbnek tűnik, mint a világ más részein, és a pollen-élelmiszer keresztreakcióval hozható összefüggésbe. Ha érzékenyek vagyunk a nyírfapollenre vagy a kökénypollenre, akkor a sárgarépa is nagyobb valószínűséggel válthat ki allergiás reakciókat. Ez az esetek többségében bizsergést vagy viszketést okozhat a szájban, de egyeseknél torokduzzanatot vagy súlyos allergiás sokkot (anafilaxia) is kiválthat.

Túlzott mennyiségben fogyasztva a sárgarépa a karotinémia nevű állapothoz vezethet, amikor a bőr sárgás színűvé válik. Napi körülbelül 1 kg levet vagy nyers sárgarépát fogyasztva, ritka esetekben neutropeniával (a fehérvérsejtek csökkent szintje) és amenorrheával (a menstruáció megszűnése) is összefüggésbe hozták.

Hogyan készítsük el a sárgarépát?

A sárgarépa vitamin tartalma abban az esetben hasznosítható a legjobban, ha a sárgarépát főve fogyasztjuk. Az általános tévhit szerint minden zöldség és gyümölcs táplálóbb és egészségesebb nyersen, de ez nem igaz minden esetben. A vastag sejtfalak miatt a nyersen fogyasztott sárgarépa béta-karotin tartalmának csupán negyedét tudjuk hasznosítani, míg főtt állapotban ez az érték bőven meghaladhatja az ötven százalékot.

A magyarázat egyszerű; a főzés során a vastag sejtfalak olyan mértékben károsodnak, amelynek köszönhetően elérhetővé válnak a sejtben raktározott értékes vitaminok és tápanyagok.

Most, hogy már ismerjük a sárgarépa számos egészségügyi előnyét, így nézzük meg, hogyan lehet a legjobban elkészíteni. A sárgarépa sokféle formában és méretben létezik, sőt, még színben is: a lila, fehér és halvány sárga sárgarépa a leggyakrabban látott változat az élénk narancssárga mellett. Az élelmiszerboltban vásárolhaunk normál méretű sárgarépát vagy úgynevezett „bébirépát”, így szélesebb körű felhasználási lehetőséget kapunk.

A gyerekek számára tápláló és egyszerű nassolnivaló a bébirépa mogyoróvajjal, humusszal vagy kenhető tejtermékekkel. A ropogós finomság más zöldségekkel, például zellerrel, uborkával és paradicsommal párosítható is kellemes ízharmóniát teremt. A sárgarépa nyersen és ropogósan fogyasztva is nagyszerű, de más ételekkel együtt főzve is változatosan használható. Próbáljuk ki a szeletelt sárgarépát sütőben sütni burgonyával és hagymával, vagy serpenyőben olajban megpirítani. A sárgarépát fel is apríthatjuk, vajjal vagy sajttal összekeverve ízletes köretet készíthetünk belőle. Bárhogyan is döntünk a sárgarépa elkészítésével kapcsolatban, kellemes édeskés ízének köszönhetően élvezettel fogyaszthatjuk.

A sárgarépa tápanyagtartalma

TÁPANYAGMENNYISÉG
Víztartalom (g)92,41
Energia (kcal)22
Fehérje (g)0,72
Zsír (g)0,12
Szénhidrát (g)5,3
Rost1,72
Kalcium (mg)70
Vas (mg)0,7
Magnézium (mg)45
Foszfor (mg)24
Kálium (mg)396
Nátrium (mg)170
Cink (mg)0,19
Mangán (mg)0,133
Szelén   (mikrogramm)1
C-vitamin (mg)1,85
B1-vitamin (mg)0,016
B2-vitamin (mg)0,03
Niacin (mg)0,29
Pantoténsav (mg)0,095
B6 vitamin (mg)0,04
Folát (mikrogramm)23
Folsav   (mikrogramm)0
B12 vitamin (mg)0
A-vitamin (NE)122
A-vitamin (RAE)6
Retinol   (mikrogramm)0
D-vitamin   (mikrogramm)0
D-vitamin (NE)0
Telített zsírsav   (g)0,012
Egyszeresen telítetlen zsírsav (g)0,022
Többszörösen telítetlen zsírsav (g)0,043
Koleszterin (mg)0