Betegség · 2023.01.13.

Gyomorfekély – a leggyakoribb tünetek és kezelések

A gyomorfekély az emésztőrendszer egyik leggyakoribb rendellenessége. Ezért érdemes ismerni a leggyakoribb tüneteket és a kezelés hatékony módjait, Azt is érdemes tudni, hogy mit szabad enni, hogy ne ártsunk magunknak.

A jellegzetes tünetek közé tartozik a megmagyarázhatatlan fogyás, hányinger és hányás, étvágytalanság és fájdalom, böfögés, puffadás, teltségérzet, véres vagy fekete, kátrányos széklet, olykor jelentkező mellkasi fájdalom és fáradtság.

Egyes gyomorfekélyek észrevétlenek maradnak, és nem okoznak az emésztési zavarokkal járó tipikus fájdalmat. Ezek a fekélyek ritkábbak, és az orvosok általában a vérzés kezdete után diagnosztizálják őket, amikor a betegség már előrehaladott stádiumban van. Egyes fekélyek lyukat okozhatnak a gyomorfalon, amit perforációnak neveznek. A gyomorperforáció előfordulása életveszélyes állapot.

Hogyan kezeljük a gyomorfekélyt?

A gyomor- és vékonybélfekély két fő oka a Helicobacter pylori baktérium és a nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) vagy fájdalomcsillapítók túlzott használata. A gyomorfekély kezelése a betegség okától függ.

Ha a diagnosztikai vizsgálatok megerősítik a Helicobacter pylori jelenlétét a gyomor-bélrendszerben, az orvos antibiotikum-kombinációt írhat fel. Ezek közé tartozhat az amoxicillin, a klaritromicin, a metronidazol, a tinidazol, a tetraciklin és a levofloxacin. Az antibiotikumok kiválasztása a dronómia helyétől és a jelenlegi antibiotikum-rezisztencia arányától függ.  A gyógyszereket két hétig kell szedni, hogy a terápia hatékony legyen. Az antibiotikum-terápiát általában olyan gyógyszerekkel egészítik ki, amelyek csökkentik a gyomorsav-kiválasztást.

Ha a betegség oka más, csak olyan gyógyszereket alkalmaznak, amelyek gátolják a savtermelést és elősegítik a gyógyulást. Ebbe a csoportba tartoznak a protonpumpa-gátlók, amelyek a gyomorsavat azáltal csökkentik, hogy blokkolják a gyomorsavat termelő sejtek egy részének működését. Ezek közé a gyógyszerek közé tartoznak a vényköteles és vény nélkül kapható omeprazol, lansoprazol, rabeprazol, eszomeprazol és pantoprazol.

A savblokkolók (más néven hisztamin H2-blokkolók) eltérő hatásmechanizmusuk következtében szintén csökkentik a gyomor-bélrendszerbe jutó gyomorsav mennyiségét, ami enyhíti a fekélyfájdalmat és gyorsítja a gyógyulást. A vényköteles vagy vény nélkül kapható savblokkolók közé tartozik a famotidin és a cimetidin. A fekélyek kezelésére használt gyógyszerek utolsó csoportja az antacidok, amelyek semlegesítik a gyomorsavat. Bár gyors enyhülést biztosítanak, krónikus használatra nem ajánlottak a hasmenés formájában jelentkező mellékhatások miatt.

Mi a helyzet a gyomorfekély otthoni kezelésével?

Valójában nincs tökéletesen hatékony gyógymód a gyomorfekélyre, ezért a szokásos kezelési sémák mellett a fekélyek otthoni kezelésével is segíthetünk. Ezek egyike a méz használata. A méz a növénytől függően akár 200 különböző vegyületet is tartalmazhat, köztük polifenolokat és más antioxidánsokat. A méz erős antimikrobiális szer, és bizonyítottan gátolja a Helicobacter pylori baktérium szaporodását.

Laboratóriumi vizsgálatok során kimutatták, hogy a fokhagymakivonat is gátolja a H. pylori fejlődését. Azok, akik nem kedvelik az ízét (és a fogyasztás utáni tartós szagát), használhatják a fokhagymakivonatot étrend-kiegészítő formájában. Köztudott, hogy a tőzegáfonya segít csökkenteni a húgyúti fertőzéseket azáltal, hogy megakadályozza a baktériumok megtelepedését a hólyag falán. Ugyanez a hatás segíthet a H. pylori elleni küzdelemben is. E gyümölcs levének vagy kivonatának fogyasztása minden bizonnyal megnehezíti a fekélyképződésért felelős baktérium számára, hogy nagyobb telepeket hozzon létre.

Gyomorfekély diéta

Az étrendi változtatások megelőzhetik a gyomorfekély kialakulását, és a kezelés fontos részét képezik. Az ebben a betegségben szenvedőknek a következő élelmiszereket érdemes beiktatniuk az étrendjükbe:

  • gyümölcs és zöldség
  • probiotikumok és prebiotikumok
  • magas C-vitamin-tartalmú élelmiszerek.

A különféle gyümölcsök és zöldségek fogyasztása kulcsfontosságú az egészséges gyomor-bélrendszer szempontjából. Ezek az élelmiszerek antioxidánsokban gazdagok, gátolják a savas kiválasztást, valamint citoprotektív és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. Az oldható rostokban gazdag étrend csökkenti a gyomorfekély kialakulásának kockázatát. Az aktív baktériumokat tartalmazó élelmiszerek, mint például a probiotikus joghurt, segíthetnek csökkenteni a Helicobacter pylori fertőzést. Ezenkívül a probiotikumok bizonyítottan javítják az emésztési zavarok tüneteit és az antibiotikumok mellékhatásait.

A C-vitamin erős antioxidáns, és hatékony lehet a H. pylori ellen, különösen, ha kis adagokban, hosszú időn keresztül szedik. A gyümölcsök, hüvelyesek és zöldségek, például a narancs és a paradicsom nagy mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, ezért a fekélybetegek étrendjének szerves részét kell képezniük. Ezenkívül az alkohol és a nagy mennyiségű kávé (különösen éhgyomorra) kerülése segíthet csökkenteni a fekély súlyosbodásának kockázatát, mivel mindkét ital hatására a szervezet több gyomorsavat termel. Ez viszont a betegség súlyosbodásához vagy akár kiújulásához is vezethetnek.

Készült a nowafarmacja.pl cikke nyomán

Jóváhagyott tartalom