Betegség · 2023.01.28.

Nátha – milyen típusai és kezelései léteznek?

A nátha olyan betegség, amellyel mindenkinek többször is meg kellett már küzdenie élete során. A nátha oka sokféle lehet – a felső légúti fertőzésektől kezdve az allergián át a hormonális változásokig. Noha a nátha triviális betegségnek tűnik, nem mindig hagyhatjuk figyelmen kívül. Különösen akkor, ha a kezelés ellenére hét napnál tovább tart. Melyek a nátha típusai és hogyan kezeljük?

Mi az a nátha?

Az orvostudományban a náthát rhinosinusitisnek nevezik. Maga a betegség az orrnyálkahártya gyulladása. Az időtartamot tekintve általában különbséget tesznek a fertőzéssel járó akut nátha és a krónikus nátha között, amely általában három hétnél tovább tart. A krónikus rhinitis magában foglalja az allergiás rhinitist és az úgynevezett idiopátiás rhinitist.

Amellett, hogy az orr a felső légutak kezdeti szakasza, amely lehetővé teszi számunkra a szagok megkülönböztetését és befolyásolja a hangunk hangszínét, az orrnak más nagyon fontos funkciói is vannak. A nyálkahártya szerkezetével együtt egyfajta szűrőként működik a külső környezetből a légutak további szakaszaiba jutó levegő esetében. Felelős a levegő fűtéséért, tisztításáért és párásításáért. Ezeket a funkciókat az orrban található nyálka és az apró szőrszálak teszik lehetővé.

Az orr nyálkahártya hámja csillókkal van bélelve, amelyek képesek a váladékot és a szennyeződéseket kitakarítani. Amikor fertőzés lép fel, a csillók működése károsodik, így nem képesek eltávolítani a visszamaradt váladékot. További probléma, hogy az orrüreg meleg és nedves környezete kedvez a mikroorganizmusok szaporodásának. A fertőzés eredménye a gyulladás, amely az orrnyálkahártya halmozódását és duzzanatát, valamint fokozott váladéktermelést eredményez. Az immunrendszer a fertőzésre mikroorganizmusokkal reagál. Az immunsejtek behatolnak a kitágult erekbe, velük együtt pedig a plazma kiszabadul és kiválasztódik az orrból. A fokozott váladéktermelés és az orrnyálkahártya duzzanata következtében a légzés nehezebbé válik.

Nátha – tünetek

Az akut náthát általában megfázásként emlegetik. Ezt vírusok okozzák. Leggyakrabban adenovírusok, rhinovírusok, influenzavírusok és paragrpa-vírusok által. A kezdeti szakaszban a nátha vizes, míg később sűrűbbé válik, ami a nyálkahártya duzzanatával együtt fokozza a légzési nehézséget. A náthát nem ritkán köhögés kíséri, amelyet a torok hátsó falán lefolyó váladék okoz. A fertőző nátha során láz vagy hőemelkedés is előfordulhat. A homlok- és állkapocsüregek területén is előfordulhat fájdalom. Ezenkívül néha torokgyulladás is jelentkezik. Egyéb társuló tünetek közé tartozik a fejfájás és a vírusos kötőhártya-gyulladás tünetei, mint a túlzott könnyezés, viszketés és bőrpír.

Krónikus nátha

A krónikus nátha leggyakoribb oka az allergiás nátha. Olyan tünetekkel jár, mint az orrfolyás (általában vizes jellegű), orrdugulás, orr- és szemviszketés, valamint tüsszögés. Ezenkívül előfordulhat a szemek kipirosodása és a szemhéjak duzzanata, valamint bőrelváltozások kiütés formájában. Az allergiás náthát az immunrendszer rendellenes reakciója okozza egy anyagra, különösen egy allergénre, amely egy túlérzékenység nélküli személynél nem váltana ki ilyen hatást. A megjelenő tünetek a szervezet allergén elleni küzdelemre adott reakciójának az eredményei.

A krónikus náthához tartozik a nem allergiás nátha, más néven idiopátiás rhinitis is. Előfordulásának oka nem teljesen ismert. A betegség nem gyulladásos és nem allergiával kapcsolatos. A nem allergiás nátha során az orrnyálkahártya véredényei kitágulnak, ami az orrnyálkahártya duzzanatához és felesleges váladék jelenlétéhez vezet. A betegség gyakrabban fordul elő nőknél. Leggyakrabban 20 év feletti embereknél jelentkezik. Az orrnyálkahártya irritációjához vezető különböző tényezők hajlamosíthatnak az idiopátiás rhinitis tüneteinek kialakulására. Ezek közé tartozik a száraz levegő, a dohányfüst, a kipufogógázok, a hőmérséklet és a légnyomás hirtelen változása, az érzelmi és szexuális izgalom, bizonyos szagok és fűszeres ételek. A hormonális ingadozások is szerepet játszhatnak. A nem allergiás nátha nem ritka a serdülőkorban, valamint a terhes nőknél.

Ezen a ponton érdemes megemlíteni a gyógyszer okozta náthát is. Az alfa-adrenomimetikus csoportba tartozó intranazális gyógyszerek túlzott használata okozza. Az ebbe a csoportba tartozó gyógyszerek közé tartozik a xilometazolin, az oximetazolin vagy a nafazolin. Ezek a népszerű nátha elleni cseppek és spray-k összetevői. Fontos megjegyezni, hogy csak rövid ideig, legfeljebb 3-5 napig használhatóak.

A nem allergiás nátha az év során bármikor jelentkezhet. Az időjárási viszonyok változása miatt tavasszal és ősszel terheltebb időszakok fordulnak elő. A tünetek közé tartozik a vizes orr, az orrdugulás és a tüsszögés.

Mennyi ideig tart a nátha?

Az akut nátha átlagosan 7 napig tart, bár előfordulhat, hogy a tünetek akár 14 napig is eltarthatnak. Leggyakrabban azonban 2-7 napon belül megszűnnek. Más a helyzet a krónikus nátha esetében, amely egész évben tart. A tünetek súlyossága az év folyamán változhat, és általában vannak időszakok, amikor a tünetek súlyosbodnak, majd részben megszűnnek. A krónikus nátha esetén orvoshoz kell fordulni az ok megállapítása és a megfelelő kezelés végrehajtása érdekében. Néha a krónikus nátha súlyos betegségre utalhat.

Csecsemőkori nátha

A csecsemők náthájának leggyakoribb okai a vírusfertőzések vagy a szennyezett levegő. A tipikus tünetek mellett a csecsemőknél ingerlékenység és étvágytalanság is előfordulhat. Ne feledjük, hogy a csecsemők bármilyen aggasztó tünetével orvoshoz kell fordulni. A csecsemők kezeletlen náthája súlyos szövődményekkel járhat, mint például középfülgyulladás, hörghurut vagy tüdőgyulladás. Nagyon fontos, hogy az ilyen korú gyermekeket optimális hőmérsékleten (21 Celsius-foknál nem lehet magasabb) és megfelelő páratartalom mellett tartsuk zárt térben.

Kisgyermekkori nátha

A 6 év alatti gyermekeknél évente 6-8 alkalommal is előfordulhat orrfolyás. Ez főként az immunrendszer éretlensége, valamint a légzőrendszer felnőttekhez képest eltérő felépítése miatt van így. A gyermekek légútjai rövidebbek és szűkebbek, a nyálkahártya pedig átjárhatóbb. Azt is érdemes tudni, hogy a gyermekek akár 20%-a is szenvedhet allergiás náthában.

Nátha a terhesség alatt

A terhesség alatt fellépő nátha oka lehet fertőzés. A terhes nőnek konzultálnia kell orvosával, mielőtt saját maga kezelné. Terhesség alatt kerüljük a gyógyszerek önálló alkalmazását. Ezek közül néhánynak negatív hatása lehet a fejlődő babára. A terhességi nátha kezelése általában otthoni módszerekkel kezdődik. Ha ezek hatástalanok, orvosa megfelelő gyógyszeres kezelést fog javasolni. Ne feledje azt sem, hogy a terhesség a hatalmas hormonális változások időszaka. Az ebben az időszakban jelentkező orrfolyást, különösen, ha nem kísérik egyéb fertőzéses tünetek, a hormonszint emelkedése okozhatja. Ez a fajta nátha nem gyógyítható, és valójában a terhesség egyik tünetének tekinthető. Az orrfolyás otthoni gyógymódokkal enyhíthető.

Hogyan gyógyítható a nátha?

A nátha kezelése elsősorban az eredetétől függ. Fertőző nátha esetén az alfa-adrenomimetikus csoportba tartozó anyagokat (pl. xilometazolin, oxymetazolin, nafazolin) tartalmazó cseppek vagy spray-k formájában alkalmazott gyógyszerek alkalmazhatók, amelyek csökkentik az orrnyálkahártya duzzanatát és vérellátását. Az idősebb gyermekek és felnőttek olyan szájon át szedhető gyógyszereket is használhatnak, amelyek olyan anyagokat tartalmaznak, mint a pszeudoefedrin vagy a fenilefrin. Ezek az intranazális gyógyszerekhez hasonló hatást mutatnak. Szájon át történő beadásuk miatt azonban valamivel erősebb hatásúak, de több bosszantó mellékhatással is járhatnak. Mind a helyi, mind a szájon át szedhető orrnyálkahártya-dekongesztánsokat nem szabad öt napnál tovább használni. Azt is érdemes tudni, hogy a pszeudoefedrin, amely számos megfázás és nátha elleni készítmény összetevője, pszichoaktív hatású anyagnak minősül, ezért szedése után nem ajánlott vezetni. A gyógynövénykivonatokat tartalmazó megfázás elleni szerek szintén ajánlottak. Ezek csökkentik a gyulladást és hígítják a visszamaradt váladékot.

Allergiás nátha esetén antihisztaminokat alkalmaznak, mind szájon át (tabletták, szirupok, cseppek), mind helyileg (intranazálisan). Intranazális szteroidokat is gyakran alkalmaznak. Mivel teljes hatásuk csak néhány nap múlva kezdődik, a kezdeti szakaszban gyakran alkalmaznak helyi orrnyálkahártya-dekongesztánsokat is. Függetlenül a nátha típusától, mindig érdemes a kezelés mellett alkalmazni a nátha természetes gyógymódjait.

Otthoni kezelések nátha ellen

A nátha során alapvető fontosságú, hogy az orrot megfelelően megtisztítsuk. Ez különösen fontos a gyermekek esetében, akik gyakran még nem tudják teljesen kifújni az orrukat. A kisgyermekek szüleinek fontolóra kell venniük egy orrszívó beszerzését a váladék eltávolításához. Választhat szájon át szippantók, porszívóhoz csatlakoztatott szippantók vagy elektromos szippantók közül. Az orrhigiéniához jó ötlet a tengervizes oldatok használata aeroszolos formában. Az izotóniás tengervíz az orrnyálkahártya tisztítására és hidratálására szolgál, míg az oldat segít az orr nyákos orrfolyáskor az orr nyákmentesítésében.

Otthon is használhat aromaterápiát. Egyszerűen adjon néhány csepp illóolajat egy pohár meleg vízhez, és helyezze az ágya közelébe. Erre a célra használható illóolajok például az eukaliptuszolaj, a kakukkfűolaj, a pichenolaj vagy a fenyőolaj.

A nátha során nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás. Igyunk minél többet, lehetőleg szénsavmentes vizet. A túl kevés folyadékbevitel súlyosbíthatja a tüneteket. Ne feledjük, hogy a megfelelő táplálkozás kiemelten fontos. Az étrendnek minél több zöldséget és gyümölcsöt kell tartalmaznia, amelyek biztosítják a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.

Nagyon fontos kérdés a helyiségek megfelelő páratartalma is. Ha az otthonunkban száraz a levegő, fontoljuk meg egy párásító beszerzését. Eseti jelleggel használhatjuk a hagyományos megoldást is, a radiátorra helyezzünk nedves rongyokat. A környezeti hőmérsékletnek 21 Celsius-fok alatt kell lennie. Gyakran szellőztessük a szobát.

És ne felejtsünk el rendszeresen mozogni a szabadban. Természetesen, ha lázunk van, a lehető legtöbbet kell otthon pihenni. Ha azonban az orrfolyás az egyetlen tünet, akkor nincs ellenjavallata a sétának.

Készült a nowafarmacja.pl cikke nyomán