Egészség · 2023.12.09.

Étrend a stressz ellen – avagy mit együnk, hogy megnyugtassuk az idegeket?

Nyugtató diéta – kinek ne lenne rá szüksége közülünk, tekintve a kor jellemzőit, amelyben élünk? Igaz, egy ilyen típusú menüt eddig hivatalosan nem szabadalmaztattak, de számos termékről, ételről, tápanyagról ismert, hogy jelentős hatással van az emberi idegrendszer működésére. A stresszdiéta létezik, csak ki kell találnunk, hogy milyen termékek jellemzik, és ezeket legalább kis mennyiségben be kell építenünk a napi étrendünkbe.

A stresszdiéta, avagy a kortizol elleni diéta

A stresszreakciót a kortizol közvetíti, egy olyan hormon, amely cselekvésre képes ösztönözni a szervezetet, de ha túltermelődik, akkor lassan és hatékonyan rombolja is azt. A kortizol fő szerepe, hogy életveszélyes helyzetekben mozgósítsa a szervezet energiaerőit. A kortizol a mellékvesekéregben termelődik, és ha hatása rövid ideig tart, akkor a szervezet számára kedvező, mozgósító helyzetet teremt. Másrészt a krónikusan emelkedett kortizolszint nem természetes, és semmiképpen sem előnyös.

Amikor a kortizol túlságosan erősen kezdi uralni a szervezetet, először is megnő az étvágyunk. Ennek oka a ghrelin – az étvágyérzetért felelős hormon – szintézisének növekedése. Tehát többet akarunk enni. A kortizol a zsír felhalmozódásának is kedvez a szervezetben, különösen a zsigeri zsír, azaz a belső szerveket körülvevő zsír, ami különösen káros a cukorbetegség, az érelmeszesedés vagy más krónikus betegségek kialakulásával összefüggésben. Így a stresszálló ember étrendjének alapvető tényezője lesz az étrend kalóriatartalma. Ez a téma külön cikket érdemel, de csak annyit érdemes megjegyezni, hogy a legjobb, ha dietetikussal beszélünk, aki egyénileg kiválasztja az étrend optimális energiamennyiségét, és eligazít bennünket, hogyan kell azt naponta szemmel tartani.

Stressz elleni összetevők

Táplálkozástudományi körökben azt mondják, hogy a stressz elleni étrend elsősorban olyan, amely bőségesen tartalmaz antioxidáns anyagokat. Az antioxidánsok röviden szólva minimalizálják az oxidatív stressz hatásait. Az oxidatív stressz pedig nem más, mint a szervezetben lévő szabad gyökök feleslege – olyan tényezők, amelyek felgyorsítják a testsejtek öregedését. Ha étrendi oldalról gondoskodunk a szabad gyököket elpusztító vagy semlegesítő anyagok pótlásáról, biztosak lehetünk benne, hogy a stressz nem fogja megijeszteni a szervezetünket.

A legfontosabb étrendi antioxidánsok közé tartoznak az A-, C- és E-vitaminok, az omega-3 családba tartozó zsírsavak, valamint a polifenolok csoportjába tartozó bioaktív vegyületek – általában a gyümölcsökben és zöldségekben található pigmentek. Nem lesz tehát meglepő, ha megtudjuk, hogy a legjobb stresszoldó élelmiszerek az étrendben… éppen a gyümölcsök és a zöldségek. A stresszdiéta legfeljebb 50%-ban ezekből kell, hogy álljon, és természetesen fontos szabály, hogy minden étkezéshez fogyasszunk gyümölcsöt és/vagy zöldséget. Természetesen a stresszdiétához más tényezők is hozzátartoznak – a megfelelő folyadékbevitel (legalább napi 1,5 liter folyadék), az antioxidánsokat tartalmazó fűszernövények és fűszerek (pl. kurkuma, gyömbér, fahéj, provence-i fűszernövények) használata, a feldolgozatlan termékek fogyasztása.

A diéta nem minden

A stressz elleni megelőzés nagyon fontos elemei a munka és a magánélet egyensúlya és a mozgás. Lehet, hogy lakonikusan hangzik, de a mai világban még fontosabb, hogy a munka után elegendő pihenést biztosítsunk magunknak. Érdemes olyan szabályokat bevezetni, mint például, hogy adott időpontokban ne válaszoljunk az üzleti levelekre, úgy menjünk nyaralni, hogy nem viszünk magunkkal rengeteg munkát, és keressünk időt az aktív pihenésre. Ez utóbbi a fizikai aktivitás elvéhez kapcsolódik, amely óriási hatással van a szervezet kortizolszintjének csökkentésére. Nem véletlenül nevezik a testmozgást természetes antidepresszánsnak. Próbáljuk meg tehát a nyugalmat, együnk sok gyümölcsöt és zöldséget, igyunk vizet, és bizonyára néhány nap után, ha betartjuk ezeket a szabályokat, érezni fogjuk a különbséget az idegesség és a stresszérzet terén.

Készült a nowafarmacja.pl cikke nyomán