Táplálkozás · 2023.12.09.

Érelmeszesedés diéta – mit együnk és mit kerüljünk?

Az érelmeszesedés az aortát, az artériákat érintő krónikus gyulladásos betegség. Különböző káros anyagok és anyagok lerakódásainak felhalmozódásával jár ezekben az erekben, ami után gyulladásos folyamatokhoz vezet. Végül az érelmeszesedés az erek beszűküléséhez vezet, akadályozva a véráramlást, növelve az érelzáródás kockázatát és a vérnyomás emelkedését.

Úgy tűnik, hogy az étrend az egyik legfontosabb tényező, amely csökkentheti az érelmeszesedés kockázatát és kondicionálhatja a már kialakult betegség lefolyását. Melyek az érelmeszesedési diéta alapelvei?

Az érelmeszesedés diéta alapjai

A legfontosabb pont a különböző élelmiszercsoportok termékeinek fogyasztása, azaz a változatos és változatos étrend fenntartása. Így növelheti a bizalmát abban, hogy étrendje minden tápanyagot tartalmaz.

Az érelmeszesedést okozó fő tényező a vér magas koleszterin koncentrációja. A szervezet képes saját maga is szintetizálni, és bár számos folyamatban (pl. a hormonok felépítésében) szükséges és hasznos vegyület, nem engedhető meg, hogy túlzottan koncentrálódjon a vérben. A túlzott koleszterinszint pedig nem csak a termékekben való jelenlétének (amiről alább írunk), hanem az édességek (és az egyszerű szénhidrátok) fogyasztásának, az alacsony fizikai aktivitásnak vagy a túlsúlyhoz és elhízáshoz vezető túlsúlynak is a következménye.

Célszerű az adagot napi 4-5 étkezésre osztani, legalább 200 g gyümölcsöt, 200 g zöldséget, és hetente legalább kétszer érdemes zsíros halat (lazac, hering, laposhal, szardella, makréla, angolna stb.) a tányérra tenni.

A telített, azaz állati eredetű zsírokat helyettesítsük növényi telítetlen zsírokkal. Ezért ne fogyasszon nagy mennyiségben sertéshúst, birkahúst, zsíros marhahúsdarabokat, valamint sertészsírt és szalonnát, teljes zsírtartalmú tejet, tejszínt, zsíros sajtokat (pl. sárga, feldolgozott sajt), vajat, feldolgozott húsokat (kolbász, zsíros húsok, pástétomok stb.). Az olíva- vagy repceolaj, lenmagolaj, magolaj és hasonlók, valamint a nyers diófélék, magvak, magvak napi rendszerességgel kerüljenek be az étrendbe. Vigyázzunk azonban ezeknek a termékeknek a kalóriaértékére, és csak kis mértékben használjuk őket az ételek kiegészítéseként.

Mit kell kerülni az érelmeszesedés diétában?

Vigyázni kell az egészségtelen, „transz” zsírsavakat tartalmazó zsírokkal is. Fogyasztásuk az érelmeszesedés kockázatának jelentős növekedésével és a vér koleszterinszintjének emelkedésével jár. Ezek megtalálhatók a kemény margarinkockákban, süteményekben és cukrászsüteményekben, illetve a chipsekben, kekszekben, édességekben, vajas süteményekben stb.

A sóbevitelt napi maximum 5-6 g-ra kell csökkenteni, ami egy lapos teáskanálnyi sóval egyenértékű. Fontos megjegyezni, hogy a sót nemcsak az ételek sózására használják, hanem olyan termékekben is elrejtőzhet, mint a sajt, a feldolgozott hús, a porított termékek, a tartósított termékek és a sós rágcsálnivalók. Érdemes az ételeket gyakrabban fűszernövényekkel fűszerezni, és érdekes, hogy különösen a tárkony olyan fűszer, amely nagyon jól utánozza a só ízét, és kiemeli az ételek sós ízét.

Az édességeket is érdemes heti maximum 2-3 alkalomra korlátozni. A cukorbetegségben, elhízásban vagy magas trigliceridszintű vérben szenvedőknek teljesen ki kell iktatniuk az édességet az étrendjükből.

Az italok főleg vízből álljanak, de a gyenge tea és gyógyteák, valamint a kávé (adalékanyagok nélkül!) is belefér a napi 1,5-2 liter szükséges folyadékbevitelbe. Az édesített, szénsavas és színezett italokat kerülni kell. Naponta egy pohár 100%-os gyümölcslevet ihat, és ezt nemcsak folyadékpótlásnak, hanem a gyümölcs- és zöldségadagok egyikének is tekintheti. Vegye azonban figyelembe, hogy napi 1-2 adag nyers gyümölcsnél és zöldségnél többet nem szabad helyettesíteni.

A fentiekben vázolt elvek az érelmeszesedési diéta legaprólékosabb alapjai, de alkalmazásuk már jelentősen javíthatja az érelmeszesedésben szenvedő betegek egészségi állapotát, illetve csökkentheti a betegség kockázatát más embereknél.