Betegség · 2023.01.02.

Az agyrázkódás tünetei és kezelése

Az agyrázkódás olyan külső behatás következtében léphet fel, amely nagy erővel hat az emberi testre vagy a fejre. A legtöbb esetben az agyrázkódást a fejet ért hirtelen ütés idézi elő, de egy rendkívüli erejű testi behatás is járhat ilyen következményekkel.

Annak ellenére, hogy az agyat kemény koponya védi, kifejezetten sérülékeny szervünk. A sérülékenységét az agyfolyadék igyekszik csillapítani; a folyadék védi a puha agyat attól, hogy a kemény koponyához ütődjön, de ha a külső erőhatás túl nagy, az esetben az agy koponyához történő ütődése zavart okoz az agy rendes működésében.

Tanácsok az agyrázkódás megelőzésére

Agyrázkódás a legtöbb esetben verekedés, sportolás vagy valamilyen közlekedési baleset során következik be.

verekedést értelemszerűen illik elkerülni, ennek a fontosságát vagy a jogi hátterét nem tisztünk ecsetelni.

Sportolás közben megfelelő védőszerelésre van szükség, amennyiben ezt a játékszabályok lehetővé teszik. Természetesen egy labdarúgó vagy egy profi bokszoló nem húzhat sisakot a fejére, viszont sok más sportág esetében megengedett (sőt, kötelező) a védősisak használata.

Az utakon vezessünk óvatosan, mindig kapcsoljuk be a biztonsági övet, ne üljünk autóba alkoholos állapotban és figyeljünk oda a gumiabroncs állapotára, különösképpen a csúszós útviszonyok közepette!

Hogyan ismerhető fel az agyrázkódás?

A legtöbb esetben az agyrázkódást követően eszméletvesztés áll be. Ez azonban nem jelent egyértelmű diagnózist. Magát az agyrázkódás tényét csak neurológus szakorvos képes megállapítani, ugyanis a CT vizsgálatok eredménye sem jelent egyértelműséget.

Bizonyos tekintetben súlyosabb veszélyt jelent az az agyrázkódás, amikor nem történik eszméletvesztés. A veszély forrása abban rejlik, hogy ilyenkor a sérült képes tovább folytatni a fizikai és mentális aktivitást, ami akár agykárosodáshoz is vezethet.

Az agyrázkódás feji sérülés lévén mindenképpen orvosi kontrollt követel meg még abban az esetben is, ha a tünetek kifejezetten enyhének bizonyulnak.

Az agyrázkódás több jellemző tünettel rendelkezik; a legáltalánosabb az eszméletvesztés, de ez sem fordul elő minden esetben. Gyakran előfordul, hogy a sérült képtelen visszaemlékezni a baleset pillanatára, illetve az azt követő percekre. Sokszor előfordul zavart viselkedés, ami leginkább a részegséghez hasonlítható. Jellemző tünet még a szédülés, a fülcsengés, a hányinger és a koordináció hiánya; a sérült gyakran képtelen az önálló biztos mozgásra.

Amennyiben hosszan tartó tünetek jelentkeznek, akkor szindrómáról beszélünk. Ilyenkor rendszerint gyengülnek a koncentrációs képességek, hosszan tartó fejfájás jelentkezik, alvászavarok lépnek fel, csökken vagy megszűnik a nemi vágy, látászavar és tartós koordinációs nehézségek jelentkeznek.

Kezelés

Az agyrázkódás legjobb és legeredményesebb kezelése a nyugalom. Mindenképpen fontos a nyugalmi állapot biztosítása, illetve az újabb traumás hatás elkerülése. Ezért az agyrázkódást szenvedett egyénnek mindenképpen tartózkodnia kell a sportolástól és minden olyan fizikai aktivitástól, ami a sérülés kiújulásához vagy súlyosbodásához vezethet.

Ajánlott még a fájdalomcsillapító készítmények alkalmazása és az ütés helyének jeges borogatása.