Fűben-fában · 2023.01.29.

Gyógynövények a depresszió ellen

Az idegrendszer egészséges működése elengedhetetlen az életminőség javításához. A kutatások azt mutatják, hogy a gyógynövények használata kiegészítő terápiaként segíthet enyhíteni a depressziós és stresszes tüneteket. A közismert gyógynövények közül, mint például a rózsavirág, a valeriana és a kamilla, már évszázadok óta használják az idegrendszeri zavarok kezelésére.

A JAMA című folyóiratban 2014-ben közzétett tanulmány eredményei azt sugallják, hogy ezek a gyógynövények hatékonyak lehetnek az enyhe vagy közepes súlyosságú depresszió enyhítésében. A gyógynövények használata első lépésként javasolt, mielőtt antidepresszánsokhoz nyúlnánk, hogy természetes módszerekkel enyhítsük a tüneteinket.

Citromfű

A citromfű (Melissa officinalis) egy örökzöld, illatos növény, amelyet már évszázadok óta használnak gyógyászati célokra. A növény illóolajai, flavonoidok és triterpének jelentős klinikai hatásokat mutatnak, mint például altató, görcsoldó, idegerősítő és nyugtató hatások.

A citromfűtea fogyasztása javíthatja a szorongásos tüneteket, valamint csökkentheti a depressziós tüneteket. Egy klinikai vizsgálatban a citromfűtea javította a szorongásos tüneteket, valamint csökkentette a depressziós tüneteket a szorongó betegeknél. A citromfű illóolaja is hasznos lehet a szorongás és a depresszió kezelésére. A citromfű illóolajának aromaterápiás alkalmazása javította a szorongásos és depressziós tüneteket a klinikai vizsgálatokban.

A citromfű fürdő is jó hatással lehet az idegrendszerre. A citromfű fürdő javítja a vérkeringést, csökkenti a feszültséget és segíti a relaxációt. Azt javasoljuk, hogy a citromfű teát, illóolajat és fürdőt csak orvosi felügyelet mellett használja, mivel a növény bizonyos mellékhatásokat okozhat, például allergiás reakciókat.

Levendula

A levendula (Lavandula angustifolia) nagy hagyománnyal rendelkezik a gyógynövényként való használatban. A levendulaolajat számos terápiás célra használják, beleértve a nyugtató, relaxációs és altató hatásokat. Az aromaterápia egyik leggyakrabban használt növénye, amelyet inhalálással, krémekbe való keveréssel és illatpárnákra csepegtetve alkalmaznak. A levendulaolaj szedése szájon át is lehetséges, és teljesen biztonságos.

A levendulaolaj hatóanyagai közé tartozik a linalool, a kariofilén, a limonén és a cineol. A kutatások azt mutatják, hogy a levendulaolajnak van egy nyugtató hatása az idegrendszerre, amely segíthet enyhíteni a stresszt, a feszültséget és az álmatlanságot. Ezen kívül a levendulaolaj használata segíthet csökkenteni a migrén tüneteit, és javíthatja az általános jólétet.

A levendulaolajat klinikai vizsgálatokban használták az alvászavarok kezelésére is. Az egyik tanulmányban a levendulaolajat illatpárnákra csepegtetve használták, és azt találták, hogy javította az alvás minőségét és növelte a REM-alvást azoknál a résztvevőknél, akik alvászavarban szenvedtek. Egy másik tanulmányban a levendulaolajat egy krém formájában használták, és azt találták, hogy javította az alvás minőségét és csökkentette a stresszt azoknál a résztvevőknél, akik alvászavarban szenvedtek.

Az eddigi kutatások azt sugallják, hogy a levendulaolaj biztonságos és hatékony lehet a nyugtató, relaxációs és altató hatások elérésére. További kutatásokra van szükség a levendulaolaj pontos hatásmechanizmusának megértése érdekében.

Kamilla

A kamilla (Matricaria chamomilla) a Compositae családba tartozó gyógynövény, melyet évszázadok óta használnak különböző idegrendszeri problémák kezelésére. A kamillában található különféle vegyületek, mint például az apigenin és a luteolin, nyugtató és görcsoldó hatásúak.

A kamilla hatóanyagai közé tartozik az azulén, ami görcsoldó hatású, és a flavonoidok, amik nyugtató és enyhítik a feszültséget. A kamilla tea fogyasztása segíthet csökkenteni a stressz hatásait és javíthatja az alvás minőségét.

Az inhalálás, a krémbe keverés és az illatpárnára csepegtetés mellett a kamillából készült fürdők is használhatóak a nyugtató hatás érdekében. A kamilla tea fogyasztása is hatékony lehet az idegrendszeri problémák kezelésében, mint például az alvászavarok, az általános izgatottság és a stressz.

Egyes kutatások azt sugallják, hogy a kamilla alkalmazása javíthatja a memória teljesítményt és a koncentrációt. A kamilla alkalmazása szájon át szedhető formában is elérhető és teljesen biztonságos, mellékhatásokat ritkán okoz, mint az álmosság és a fáradékonyság.

Orbáncfű

Az orbáncfű (Hypericum perforatum) egy gyógynövény, amelynek nyugtató és antidepresszáns hatása ismert. A növényben található hatóanyagok, különösen a hipericin és a piperin, gátolják a neurotranszmitterek, mint például a szerotonin és a noradrenalin újrafelvételét, ami segít fenntartani azok szintjét az agyban. Emiatt az orbáncfű különösen hasznos lehet azoknál, akiknek alacsony a szerotonin szintje, ami általában a depresszióhoz és a stresszhez kapcsolódik.

A kutatások azt is jelzik, hogy az orbáncfű jótékony hatással lehet az idegrendszerre a különböző klinikai zavarokban. A legtöbb vizsgálat az orbáncfűt depresszió kezelésére használta, és eredményei azt sugallják, hogy a növény hatékony lehet a tünetek enyhítésében. Egyes tanulmányok azt is jelzik, hogy az orbáncfű segíthet az álmatlanság, az alvászavarok és az általános stressz csökkentésében is.

Fontos megjegyezni, hogy az orbáncfű egy erős gyógynövény, és az adagolást és a használatot orvos vagy gyógynövényes szakember felügyelete mellett kell végezni, mert egyes esetekben mellékhatásokat okozhat, és más gyógyszerekkel is interakcióba léphet.

Macskagyökér

A macskagyökér (Valeriana officinalis) hosszú ideje használatos a nyugtató és stresszoldó hatása miatt. A macskagyökérben található vegyületek, mint például a valerensav és a valepotriátok, segíthetnek a relaxáció elérésében és a jó alvás elősegítésében. Az idegrendszerre gyakorolt hatása miatt a macskagyökér alkalmazása ajánlott az alvászavarok, a szorongás és a depresszió kezelésére.

A macskagyökér összetevőinek egy része, mint például a valerensav, befolyásolhatják a GABA nevű neurotranszmitter működését, ami javíthatja az idegrendszer relaxációját és nyugodt állapotát. Emellett a macskagyökérben található vegyületek növelhetik a GABA receptorok érzékenységét, ami növeli a GABA hatását az idegrendszerben.

Az egyes tanulmányok azt is jelzik, hogy a macskagyökér hatóanyagai csökkenthetik a szerotonin és a noradrenalin nevű neurotranszmitterek újrafelvételét, ami azt jelenti, hogy a neurotranszmitterek hosszabb ideig maradnak aktívak az idegrendszerben, ami hozzájárulhat a nyugodtabb állapot eléréséhez.

Érdemes megjegyezni, hogy a macskagyökér alkalmazása nem javasolt azoknak, akiknek alacsony a vérnyomásuk, illetve, más nyugtató gyógyszerekkel együtt alkalmazva, növelheti a mellékhatásokat. Emiatt az alkalmazás előtt mindig érdemes konzultálni orvosunkkal.

Jázmin

A jázmin (Jasminum officinale) egy népszerű növény, amelynek illóolaja hosszú ideje használatos aromaterápiás célokra. Az illóolajat a jázmin virágaiból nyerik, és tartalmazza azokat a vegyületeket, amelyeknek köszönhetően nyugtató, relaxáló és stresszcsökkentő hatása van.

A jázmin illóolaj inhalálásával javítható az alvás minősége, csökkenthető az ideges feszültség, valamint enyhíthető a migrén és a fejfájás tünetei. A jázmin illóolaj alkalmazása a bőrön keresztül is hatékony lehet, mivel a bőrön keresztüli felszívódás révén a vegyületek könnyen bejuthatnak a véráramba, és így közvetlenül hatnak az idegrendszerre.

A jázmin illóolajat különböző aromalámpákban, valamint diffúzorokban is használhatjuk, hogy a lakásban terjedjen a kellemes illat. Emellett jázmin illóolajat adhatunk fürdővízbe, hogy a fürdés után nyugodtabbá és lazábbá érezzük magunkat.

A jázmin illóolajat a hosszú távú használatra javasolják, mivel a stresszcsökkentő hatása észrevehetően javul idővel. Azonban, mivel az illóolajok erősen koncentráltak, ezért óvatosan kell használni, és mindig olvassuk el az utasításokat, mielőtt alkalmazzuk.

Zsálya

A zsálya (Salvia officinalis) egy nagyon régóta használt gyógynövény, melynek jótékony hatásai között szerepelnek az idegrendszerre gyakorolt pozitív hatások. A zsálya főként nyugtató és görcsoldó hatású, ami segíthet a depresszió és az általános stressz enyhítésében.

Az egyik fő hatóanyaga a karnozin, ami képes csökkenteni a stresszhormonok szintjét, ezzel enyhítve a stressz okozta tüneteket. A zsálya hatóanyagai az idegrendszerre is jótékony hatással vannak, mivel segítik a GABA nevű neurotranszmitter termelődését, ami hozzájárul az idegrendszer relaxációjához és nyugodtságához.

A zsálya főként tea formájában fogyasztható, de kapszulákban is elérhető. Ajánlott a napi 1-2 csésze zsályatea fogyasztása, de a pontos adagot mindig orvos vagy gyógynövényszakértő határozza meg.

Azt is megemlítendő, hogy a zsálya használata előtt mindig konzultáljunk orvosunkkal, mivel egyes esetekben ellenjavallt lehet, mint például terhesség alatt, vérnyomásproblémákkal, vagy más gyógyszerekkel való együttes használat esetén.